WAYKİCHAİN TÜRKİYE SORU CEVAP ETKİNLİĞİ

Gürkan: Hoşgeldin @Gordon_Gao. Şimdi bizim AMA zamanımız. Bu oturum sırasında 6 soru soracağız ve bu 6 konuda tartışma yapacağız.

Image for post
Image for post

Gürkan: 1. Bununla başlayalım. WaykiChain’in HongKong ve hatta Çin’de bile oldukça iyi bilinen bir proje olduğu söyleniyor. WaykiChain’i olağanüstü kılan nedenleri nelerdir?

Gordon: Waykichain’i öne çıkaran birkaç özellik var. Öncelikle, blockchain alt katmanına dayanan kararlı bir token üretim sistemi geliştirdik.

Alt katmanda yani, kuralların akıllı sözleşmede yazılmadığı, ancak alt katmanda yazıldığı anlamına gelir. Bu, tüm sistemin güvenlik seviyesini arttırır. Akıllı sözleşmelerin saldırıya uğradığı vakalarını sık sık duyuyoruz, ancak blok zincirinin saldırıya uğradığını nadiren duyuyoruz.

Ayrıca, sabit tokenimiz gaz ücretini kendisi ödeyebilir. Bildiğim kadarıyla, bunu yapabilen tek stabil token. Örneğin, USDT’yi başkalarına göndermek isterseniz, BTC, ETH veya TRX gibi ekstra ücretler ödeyeceksiniz. Ancak WUSD’yi göndermek istiyorsanız, ödemeniz gereken sadece WUSD’dir.

İkincisi, Dpos+aBFT concensus mekanizmasını benimsiyoruz. TPS’imiz 3300’e ulaştı, 7800 olarak bir tepe değeri ile. Bu bizim blockchain üzerinde her işlemi çok hızlı bir şekilde yapar.

Üçüncüsü, zincirler arası çözünme özelliği geliştirdik ve Waykichain sisteminde BTC, ETH veya ERC20 kripto paralarını kullanabilirsiniz. De-Fi alanına odaklanacağımızdan, BTC ve ETH’yi dahil etmek ekosistemimizin pazar sınırı limitini artıracak.

Dördüncü olarak, merkezi olmayan oracle sistemi geliştirdik. Ve bu, blokaj üreticilerinin veya belirli miktarlarda kullanım tokeni olan diğer kişilerin, fiyatı veya diğer bilgileri blok zincirine beslemelerini sağlayacaktır ve hareketli ortalama değeri nihai değer olarak kabul edilecektir. Merkezi olmayan oracle, De-Fi alanı için çok önemlidir. Geçen yıl, en büyük oracle De-Fİ platformlarından biri merkezi ve savunmasız olduğu için saldırıya uğradı.

Başka bir nokta da LUA + WASM sanal makinesini benimsememiz. Bu da geliştiricilerin blok zincirimizde Dapps(merkezi olmayan uygulamalar) geliştirmelerini kolaylaştırıyor. WASM bu sektördeki en popüler sanal makinelerden biridir ve EOS bunu kullanıyor. İlk sorunun cevabı.

Gürkan: 2. Tamam bu ikincisi .. Lütfen WUSD’nin uygulama senaryosunu açıklayınız. WUSD hangi anlamda dünya ekonomisinin yapısını değiştirmeyi planlıyor?

Gordon: WUSD’yi geliştirmeye karar verdik çünkü piyasadaki mevcut sabit paralar için çok fazla kısıtlama görüyoruz. USDT veya DAI gibi.

Şimdilik, istikrarlı madalyonun çeşitli nedenlerden dolayı geniş çapta kabul edilemeyeceğine inanıyoruz. İlk olarak, POW zincirlerinde işlemler çok yavaştır. İkincisi, USDT bir kara kutu gibidir, kimse bankada ne kadar likidite bulunduğunu bilmiyor. Üçüncüsü, DAI gibi merkezi olmayan uygulamaların sistemi savunmasız ve ekonomik mekanizmaları oldukça etkili değildir, bu yüzden DAI’nin değeri uzun bir süre 1 USD’nin altında kalmıştır.

WUSD’nin işlem hızı çok yüksek ve bu yüzden herhangi bir Dapp’ta(merkezi olmayan uygulamalarda) kullanılabilir. Dünyanın her yerinden kullanıcıları olan bazı oyun platformlarının hızlı ve ucuz bir mikro ödeme çözümüne ihtiyacı var. Kripto para kullanmayan kullanıcılar stabil bir coin(USDT vb) alırsa, doğrudan BTC’ye veya ETH’ye gaz ücreti ödemeleri gerektiğinden bunları transfer edemezler. WUSD’yi kullanırken böyle bir sorunla karşılaşmayız.

Ayrıca, bazı sınır ötesi finans durumlarında WUSD kullanılacaktır. Örneğin, Huatongzhengquan adlı bir şirket, Çinli yatırımcıların WUSD kullanarak Hong Kong hisselerini ve ABD(Nasdaq) hisselerini satın almalarına izin verdi.

Üçüncüsü, WUSD sisteminin kendisi bir borç verme sistemidir. Kullanıcılar WUSD’yi çıkarmak için CDP’deki BTC, ETH veya WICC’lerini çıkarabilirler. Bu WUSD’yi, daha fazla kripto varlığı satın almak veya orijinal kripto varlıklarını kaybetmeden günlük harcamalar için daha fazla kripto varlığı satın almak veya hatta nakit para kazanmak için kullanabilirler.

Dördüncüsü, WUSD, merkezi olmayan borsa fiyat birimidir. Ayrıca, De-Fi ürünlerinin bir bileşenidir. Sabit para ve diğer kripto para birimleri ile WASM sanal makinesiyle birlikte akıllı kontrat vadeli işlemleri veya akıllı kontrat seçenekleri gibi birçok ilginç finansal ürün geliştirebiliriz.

Gürkan:3.Pek çok kullanıcının USDT hakkında eleştirdiği şey, belirsizliği ve şüphe edilebilir ek sorunlarıdır, WUSD’nin buna yönelik çözümleri nedir?

Gordon: WUSD’nin değeri BTC, ETH veya WICC tarafından desteklenmektedir. Ve WUSD’yi oluşturmak için kullanılan tüm varlıklar blok zincirinde görülebilir. Tüm süreç şeffaf ve blokchain explorer’da her adımda izlenebilir. Böylece kimse bu konuda kötü şeyler yapamaz.

Gürkan:4. WaykiChain’in vizyonu, kullanılabilirliği ve pazarlanabilirliği teşvik etmek için yepyeni bir blockchain ekosistemi oluşturmaktır. Öyleyse, WaykiChain stabil coini WUSD’nin bu ekosistemdeki işlevi nedir?

Gordon: Yukarıda bahsettiğim DeFi uygulamalarına ek olarak tüm Waykichain’in Dapp(Merkezi Olmayan Uygulama) sistemine katkıda bulunabileceği başka fonksiyonlar da var.

Bunu mevcut endüstride görebiliriz. Merkezi olmayan uygulamaların sıradan insanlara ulaşması ve kitleler tarafından benimsenmesi çok zordur. En büyük sebeplerden biri de, sıradan insanların kripto para biriminin değerindeki dalgalanmayı anlayamamasıdır. Servis veya ürün satın almak için merkezi olmayan platformları kullanıyorlar. Kimse değer dalgalanmasından muzdarip olmak istemez. Bu nedenle, WaykiChain sistemindeki her merkezi olmayan uygulamada kullanılabilen blok zinciri alt tabakasında sabit bir coinin Waykichain üzerindeki merkezi olmayan uygulamalarda diğerlerinden öne çıkmasına yardımcı olmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu durumda, WUSD’yi kullanıcılar ve kripto dünyası arasındaki köprü olarak görebiliriz.

Gelecekte, belki hala EOS blok zincirinde EOS, Tron blokzincirinde TRX’i kullanan merkezi olmayan uygulamaları göreceksiniz, ancak Waykichain’te merkezi olmayan platformlar için insanlar WUSD’yi kullanabilir.

Gürkan:5. Geliştiriciler hangi programlama dillerini kullanabilir ve geliştiricileri platformunuza çekmek için neler yapacaksınız?

Ayrıca, diğer platformlarda yüzlerce yararsız merkezi olmaan uygulamalar bulunmasına rağmen, Waykichain yararlı merkezi olmayan uygulamalar oluşturmayı nasıl başarabilir?

Gordon: Web montajlı WASM kullanıyoruz. Geliştiriciler WaykiChain hakkında bir şeyler geliştirmek için aşina oldukları başlıca programlama dillerini kullanabilirler. Blockchain açık kaynaklı olduğu için merkezi uygulamaları seçmiyoruz. Fakat DEX, CDP sistemi, blockchian explorer ve cüzdanlar gibi önemli merkezi olmayan uygulamalar geliştireceğiz.

Pekala tüm sorularım bunlar. Biliyorum sizler de soru sormaya heveslisiniz. Sıra sizde, harika sorular soran 4 şanslı kişiyi seçeceğiz ve her birine 100 WICC vereceğiz.

S1) Başvurularınızda Türkiye’yi nerede görüyorsunuz ve Türkiye’nin önemi nedir?

S2) Şimdilik WICC pek çok borsada listelenmiyor, Binance ve Kucoin gibi büyük borsalarda listelenecek misiniz (Zaten Huobi’de listelendiğini biliyorum)?

Gordon: Bir ay önce Türkiye’yi ziyaret ettik ve buradaki insanların blockchain teknolojisine ne kadar açık olduklarını ve buradaki kullanıcılara sadece yatırımcı gözüyle bakmadığımızı kullanıcı gözüyle ekosistemin bir parçası oldukları için değer verdiğimizi hissettirdik. WICC daha fazla uluslararası borsada işlem görecek. Bazılarıyla zaten sözleşme imzaladık.

S3). Yanılmıyorsam Waykichain BEP-2 belirteciydi. Neden kendi ana ağını yarattınız?

S4). Waykichain ana ağı entegre olabilir mi veya gelecekte EOS gibi farklı teknolojilerle birlikte bir şeyler yapabilir mi?

Waykichain, ana ağ belirteci WICC’yi kullanıyor. BEP-2 sadece Binance-Dex’teki işlemler için kullanılıyor. BTC ve ETH gibi varlıkları almak için zincirler arası çözüm geliştirdik. EOS bir sonraki olabilir ama yine de göreceğiz.

S5). Şu anda, hızlı ve güvenli TPS sunan bir sürü blockchain teknolojisi var ve bence yarar benimsenmesi, hangi blockchain’in kalacağını seçmenin ana rolü olacak. Bu yüzden benim sorum, diğer blockchainlerin yerine daha fazla yardımcı program nasıl sağlayacağınız veya geliştiricilerin diğerlerinden ziyade sizin blockchaininizi kullanmasını nasıl sağlayacağınızdır?

Burada iyi sorular. Aslında Çin’de büyük bir topluluğumuz var. 2018 yılında yayınlanan we-chat kripto endeksine göre dünyada üçüncü sırada yer alıyoruz. Birincisi BTC ve ikincisi EOS. Eksik olduğumuz şey, küresel piyasadan gelen desteklerdir. Bu yüzden Türkiye toplumuna değer veriyoruz. İşleri basitleştirelim. Daha fazla yardımcı program elde etmek için, harika bir blockchain oluşturmamız ve daha fazla insana ulaşmaya izin vermemiz gerekiyor.

Gürkan: Herkese teşekkür ederim, tekrar teşekkürler Gordon. Şimdi WaykiChain AMA’nın sonuna geliyoruz, Lütfen herkes WaykiTimes cüzdanını indirsin, biz de adreslerine jeton gönderelim.

Gordon: Burada olmaktan ve bilgi paylaşmaktan onur duydum. Herkese iyi geceler.

Written by

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store